We have pioneered whole fields of collecting and transformed the market for modern design. Inga bud. I vårt minilexikon Vem målade tavlan? Original Leather, Sweden 1960s. Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. View Gräshoppan (1931) By Mathsson Bruno; birch; Edition. estimate: $700–900. Formgiven 1944, tillverkad för Dux. Objektsbeskrivning. Vi var på auktion idag men vi fick inte med oss något hem ð¦ Vi går inte på auktion så ofta så vi har inte riktigt rutinen inne för att veta vad som är prisvärt eller inte. Svensk klibbal (Alnus glutinosa) används, eftersom detta träslag påverkas relativt lite av variationer i luftfuktigheten. ... 1 December 2017 | Creative Boom Step inside Södra Kull, Tånnö: The home of Karin and Bruno Mathsson; Past Lots. 3 Rum; 125 m ... Bruno Mathsson Ingrid hög Dux. Bra bruksskick. Såldes för 1.800 kr på auktionen den 22 april 2013 Björnssons Auktionskammare auktion var tredje vecka. Den har en kärna av sågade och hyvlade alträstavar, som sammanlimmas med tvärgående spärrfanér och längsgående ytfanér, lika på båda sidor. Bruno Mathsson, slagbord 'Maria Flap'. 0 st. Auktionen är avslutad Spara 106. Pair of Bruno Mathsson for DUX Ingrid Arm or Lounge Chairs. Auktioner med design och antikviteter, konst och inredningsdetaljer och dekorativa föremål. Tillhörande fotpall med måtten B66xD68xH40 cm finns som tillval. Early mid-century modern Maria wooden extendable folding dining table. select style Ingrid, Low Back Ingrid, High Back Ingrid Foot Stool. Ny kuddsats till JETSON 69 i tyg Flax 21 och skinn Elmo Tique DUX. Bor: I ett radhus från 1895 på 130 kvadratmeter i centrala Nyköping. V I NT A G E. What: All Seating Lighting Tables Storage Various. Färgen som ju är en av årets mesta innefärger, ger Pernillan ett helt annat uttryck, än det vanliga bibliotekariekänslan. Nr Beskrivning Klubbat 351 Bord, Superellips, designat av Arne Jacobsen, Bruno Mathsson och Piet Hein, Bruno Mathsson International 2014, vitlackerad skiva, spännben av förkromat stål samt stålkant, etikettmärkt, H73cm L150cm B100cm, fint skick Branded signature to frame: [bruno mathsson design, made in sweden]. (Set of 4 Pieces) ... Upholstery Leather Cushion for Stool of Ingrid Chair by Bruno Mathsson in Black, Tan, White, Blue, Burgundy, Dark Brown, Sand and Red Color.Note: Chair is Not Included. Är du intresserad av konst? Fri frakt. He was born in 1907 in Värnamo, Sweden. Såldes för 1.600 kr på auktionen den 24 maj 2021 $2,216. Här är ett Höganäsexempel: En klassisk Höganäsprodukt! Fadern stöttade Bruno i hans olika experiment med moderna möbler. Hitta billigaste Bruno mathsson hos AllaAnnonser. Skick: Begagnad Pris 68 kr Mycket grejer från Höganäs såklart. LIBRIS titelinformation: Bruno Mathsson : möbelkonstnären, glashusarkitekten, människan / av Ingrid Böhn-Jullander. Jetson 66 Fotpall. Early Maria mid-century modern wooden extendable folding dining table. Konditionsrapport. Visning och auktion; Inlämning och värdering; Kassa och utlämning; Telefonväxel, mail; Värdering online; English; ... Bruno Mathsson (1907-1988), 'Ingrid' Såld: 400 kr Såldes den 13 november 2017 Zoom Star. Artprice.com's decision support tools are based on 1,201 auction results. [email protected] Hem; Sälja; Samtidigt som de ställs ut på museum uppfattas de som moderna, fräscha och funktionella av dagens människor. Tweeta. Offentlig auktion - Stora Lökholmen. B. Detta par klubbades för 23000 kr hos Crafoord Auktioner. Pair of Bruno Mathsson "Eva" Easy Chairs in Brown Original Leather, Sweden 1970s. Visning & utlämning. Fynda antikviteter i vår fullmatade auktionskalender. Auktioner på riktigt. For Bruno MATHSSON (1907-1988) (Sweden), the oldest auction result ever registered for an artwork by this artist is a furniture sold in 1995, at Treadway Gallery, and the most recent auction result is a furniture sold in 2022. Köp Svensk Dam nr44 1950 Haide Göransson, Margareta Fahlén, Elsa Nyblom hos Tradera! Ett ballongkrus på hela 20 liter med den klassiska saltglasyren. Kategorier. Avhämtning. 17 900 kr. (Sverige, 1907-1988) BRUNO MATHSSON, fåtölj, "Ingrid", DUX, 1900-talets andra hälft. Aktuellt bud 8 000 SEK Utropspris 20 000 SEK 1 tim 30m Foto: Cecila Möller Dela fotot på Pinterest. Tre av fem taburetter exklusivt för Bruno Mathsson av Folkform i samarbete med Bukowskis. FR. Stommen är tillverkad av klarlackerad björk och sitsen är av flätad sadelgjord som är en mycket tjusig detalj. Interesting Link Vintage. Vi samlar Europas auktionshus. Our dedication to design drives what we do and who we are. Nu kommer vi att ansluta oss till Actionet.com och ha löpande auktioner varje dag. 29/10/2015 wigrensdottrar. Till butik. Tillverkad av Dux. 1st edition Pernilla chair … Eva, 1976-77, Sadelgjord. Sitthöjd ca 37, bredd 75 cm. Kondition: Kraftigt slitage, repor, hack. Auktioner â Online only Systembolagets dryckesauktion ... Erich & Ingrid Triller, Tobo vas signerad glaserat stengods. #brunomathsson #brunomathssonkarin Browse all lots from the 08 May 2014 Scandinavian Design sale Auktioner; Värderingar; Att … Internetauktioner varje dag, året runt! Bruno Mathsson, född 1907 i Värnamo, död 1988 i Värnamo, svensk möbelformgivare och arkitekt. Stamped "Made in Sweden. Auktionen är avslutad. Husmodern veckotidningar. Lika bekväm som Karin. Klubbat 830 SEK 12:41 along the underside. Av Johanne Ländin, Publicerad 2020-08-12 08:08. Möbler - Fåtöljer & Stolar - Auctionet 19.490 Kr. Auktioner. Nr: 153 Klubbat: 200 kr . I vårt minilexikon Vem målade tavlan? Auktionsnummer: 873139. Etikettmärkt Bruno Mathsson Firma Karl Mathsson Made in Värnamo Sweden, samt brännstämplad. Onlineauktion nr 13 söndag 15 augusti kl 12 visning kl 11. På Olsson & Gerthel är det många som beundrar Bruno Mathsson, och framförallt hans otroligt vackra och bekväma fåtölj Jetson 66. Renoverade med ny canvas i … Browse the works and learn more about Bruno Mathsson. Branded signature to inside of frame: [firma karl mathsson, made in varnamo sweeden]. Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige.. Bruno Mathsson, född 1907 i Värnamo, död 1988 i Värnamo, svensk möbelformgivare och arkitekt. Bud . Vintage Table by Bruno Mathsson for Fritz Hansen, 1980s. Find upcoming and past auctions and exhibitions featuring their work at Phillips. B. Bruno Mathsson International. Bruno Mathsson, fåtölj, modell 'Ingrid' DUX. Ingrid är dessutom billigare än Karin modellerna. Särskilda villkor. . ... Ingrid är en fåtölj av den svenska formgivare Visa mer. Brännmärkta Bruno Mathsson, DUX textilklädsel, omklädda, sitthöjd ca 39 cm BRUNO MATHSSON, "Ingrid", fåtöljer, ett par, Dux, stomme i bok. Invest in Art Valuate & Sell Buy Now Auctions Art News My Searches Login ... Bruno Mathsson: âSuper-ellipticalâ. Bord & stolar - Karlskrona - Säljs på nätauktion hos SIKÖ Auktioner. BRUNO MATHSSON, 1 par fåtöljer, 'Ingrid', Dux Bud: 1 700 kr Avslutat 29 augusti 20:22. Bruno Mathsson, född 1907 i Värnamo, död 1988 i Värnamo, svensk möbelformgivare och arkitekt. Bankgiro: 5191-9728, Swish: 123 535 66 62. Bruno Mathsson Karin fåtölj beige Avslutad 18 maj 18:32 Utropspris 17 900 kr Frakt Avhämtning Säljare ... Bruno Mathsson Karin fåtölj beige . Pris från: 7 860 kr . På Tema silver söker vi svenskt och utländskt, högklassiskt och dekorativt, silver från bland annat Georg Jensen, Gustaf Möllenborg, Sigurd Persson, Atelier Borgila, bruno mathsson auktion. Längd 151 cm, bredd 90 cm, höjd 73 cm. send enquiry add to pin board. Sadelgjord, 1998. Signerad, numrerad 120/360. Bruksslitage, fläckar. Auktioner på riktigt. A documentary film about the life of Bruno Mathsson (1907-1988), furniture maker and glasshouse architect from Värnamo in Småland. c. 1961, steam-bent and laminated beech plywood. Pernilla 3 liggstol är en designklassiker från 1944 av Bruno Mathsson. Sitthöjd ca 30-40, höjd ca 92 cm. Om Soffbord masurbjörk, Bruno Mathsson. Bruno Mathsson. Björnssons Auktionskammare auktion var tredje vecka. 29 juni 13 augusti 2000. huvudkudde i läder Elmosoft 93129, brun Mer text nerat. Sålda föremål 6,366. Såldes för 8.200 kr på auktionen den 29 juni 2020 Bruksspår och slitage på trästomme, ställvis slitage på klädsel, en fåtölj med hål i klädsel på sits . (350 kr) 20th … 5452 Fåtölj ... Bruno Mathsson ⦠Skinnfåtölj Ingrid Bruno Mathsson Dux (knäckt på ena sidan i ryggen) Klubbat belopp. along the underside. Ingrid, design: Bruno Mathsson. Bruno Mathsson (13 January 1907 – 17 August 1988) was a Swedish furniture designer and architect whose ideas aligned with functionalism, modernism, as well as old Swedish crafts tradition. Färgen som ju är en av årets mesta innefärger, ger Pernillan ett helt annat uttryck, än det vanliga bibliotekariekänslan. Tillverkade av DUX. H. 100 cm. instagram.com/brunomathssoninternational. 111 Bruno Mathsson Expanding 'Maria' dining table, 1960s $1,200-$1,500 EMMABODA MÖBLER. Mathsson International AB, Made in Värnamo, Sveden. Till salu 95. Fåtölj Eva Bruno Mathsson Dux naturfårgad sadelgjord (sliten) Klubbat belopp. Till butik. Tvätta. 2046 Matbord Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Bruno Mathsson International . 17 900 kr. Button-tufted stuffed cushions. Bruno Mathsson Ingrid Bohn-Fullander, Bokforlaget Signum, Lund, 1992. Bruno Mathsson för Dux, vilfåtölj med fotpall, Ingrid, klädsel med fläckar, stommens klädsel med skada och fläckar samt ytslitage Nr: 560 Fåtölj med galoonklädsel, 1960/70-tal, fothöljen med slitage samt fotkuddar med avslag Romerske kejserdømme, Hadrian, 117 - ⦠Auktioner med design och antikviteter, konst och inredningsdetaljer och dekorativa föremål Såldes för 1.200 kr på auktionen den 1 december 2003 Brännmärkta. Gör: Emma jobbar som Content manager och Andreas är sektionschef. Køb og salg af Anden arkitekt i artitekttegnede spisestuemøbler - Sjælland på DBA. Att Bruno var både modernist och funktionalist märks i husets planering, och det finns massor av innovationsrika lösningar. Bruno Mathsson Swedish edition Hedvig Hedqvist publisher Orosdi-back, 2014. Formgiven av Bruno Mathsson. Lärarverksamhet: Professors namn 1981.Resor: Köpenhamn. 9 810 kr. huvudkudde i läder Elmosoft 93129, brun Mer text nerat. Bruno dör den 17 augusti 1988 Han blev 81 år gammal. V I NT A G E. ... Vintage iconic swivelchair 'Jetson' by Bruno Mathsson for Dux, Sweden 1970s. Denna klassiker fick ett nytt liv med ett blommigt tyg från ROMO. Björnssons Auktionskammare auktion var tredje vecka. En elegant stol med bra svikt och med perfekt design som alltid kommer vara en klassiker. Skinnfåtölj Ingrid Bruno Mathsson Dux (517) Beskrivning. finner du information om drygt 130 konstnärer: målare, tecknare, grafiker, skulptörer m.fl. 14 270 kr. Se Böhn-Jullander, Ingrid: Bruno Mathsson: Möbelkonstnären, glashusarkitekten, människan. For Bruno MATHSSON (1907-1988) (Sweden), the oldest auction result ever registered for an artwork by this artist is a furniture sold in 1995, at Treadway Gallery, and the most recent auction result is a furniture sold in 2022.
Karlskoga Kommun Intranät, Marie De' Medici Weight Quote, How To Beast David Height, Sophämtning Ulricehamn 2021, Spiritual Ascension Levels, Canon Error Code 839 Scan To Email, Bowling Globen öppettider, Dikt Till Mamma I Himlen,